Kredi Yapılandırma İşlemi Nasıl Yapılır?

Bankaların günümüzde elde ettikleri gelirin en önemli kalemlerinden birisi kredilerdir. Bu sayede ekonomik anlamda kendilerine gelecek parayı garanti ederler, ayrıca oluşturdukları uzun vadeli planlarla komisyon ve faiz gelirini de toplamış olurlar. Bunun karşılığında müşterilerin ihtiyaçlarını karşılamak için kredi açmaları da, müşterilerle yapılan karşılıklı bir ‘kazan- kazan’ anlaşmasıdır. Uyguladıkları faiz oranını kabul eden müşteriler, kredi çektikleri andan itibaren artık bankaya gelir kazandırmış duruma gelirler.

Kredi yapılandırma işlemi nedir?

Kredi almak bunca iyi ve güzel sebeplere bağlıyken, elbette her zaman güzel sonuçlar doğurmayabilir. Doğru planlanmamış ve ödenemeyen krediler, zamanla insanların canını sıkmaktadır. Bunun devamında ödeme planında aksamalar meydana gelir ve gecikmeler kredi notunuza oldukça olumsuz bir şekilde yansır. İşte burada kredi yapılandırmanın tanımı daha iyi anlaşılacaktır. Ödenemeyen ve daha vahim sonuçlara yol açacak krediler, yeni bir ödeme planı dahilinde güncellenmelidir. Bu işleme kredi yapılandırma adı verilir. Önemli olan, bankanın ödemede süreklilik sağlamak adına, daha uzun vadeli bir ödeme planını kabul etmesidir. Tabi ki burada bankanın daha yüksek bir faiz uygulayacak olması, beklenecek bir sonuçtur. Bu planlama sayesinde daha kötü sonuçların önüne geçilmiş olur, kredi notunuzun düşmesi engellenir. Bir diğer yapılandırma konusu ise değişen mevcut banka faizleri olacaktır. Sabit faiz belirlenmeyen kredi sözleşmelerinde, değişen kurdan doğabilecek yüksek faiz oranları, ödeme planının dengesini bozabilir. Bu yüzden böyle bir durumda da kredi yapılandırmaya gidilebilir.

Kredi ödemeleri aksadığında kredi yapılandırma işlemi nasıl yapılır?

Kredi çektiğiniz zamanda yapacağınız yanlış planlamalar, zamanla kredi ödemelerinizin aksamasına sebep olacaktır. Giderek artan ödemediğiniz aylar, kredi notunuzu düzeltemeyeceğiniz noktaya indirebilir. Bu yüzden yapmanız gereken, kredi yapılandırma işlemine gitmenizdir. Daha uzun vadede ve sabit faizlerle daha iyi bir ödeme planına sahip olabilirsiniz. Bu sayede kredi notunuzu da kurtarmış olacaksınız.

Faiz oranları değiştiğinde kredi yapılandırma işlemi mümkün müdür?

Faiz oranları, güncel kur değişimlerinden fazlaca etkilenmiş ve yükselme trendine girmişse; ödemeniz gereken borçlar sürekli artacaktır. Böyle durumlarda kredi yapılandırmaya gidebilir, faizi sabitleyebilirsiniz. Bu sayede yeni bir kredi yapılandırma sayesinde oluşacak ödeme planı, sizin rahat bir ödeme avantajına sahip olmanızı sağlayacaktır.