Kredi Çekerken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Banka kredileri ilk bakışta çok avantajlı ve kullanışlı gibi görünse de, doğru kullanılmadığı takdirde kişilerin canını oldukça yakmaktadır. Yararlı bir ödeme planı yapılmadan çekilen krediler ödenmediği takdirde, hem borçlarınız artacak hem de kredi geçmişiniz düzeltilmesi kolay olmayacak şekilde kirlenecektir. Kara listeden çıkmanız zaman alacak, bu sürede ihtiyacınız olan kredilere ulaşım imkânınız olmayacaktır. Bu yüzden kredi çekmeden önce kendi finansal analizinizi iyi yapmalı ve bu konulara dikkat etmelisiniz.

Kredi çekerken nelere dikkat edilmelidir?

Öncelikle dikkat etmeniz gereken, kredi miktarınızı ve kredinizi hangi amaçla alacağınız olmalıdır. Çünkü her kredi, içerisinde farklı yeterlilikleri barındıran bir türe sahiptir. Ev almak isteyip, taşıt kredisine başvurmak ne kadar alakasız görünse de; bu konuda hata yapan ve yanlış kredi kullanan binlerce insan bulunmaktadır. Ödeme gücünüzün üst limitini belirleyin ve ihtiyacınızdan fazla bir kredi çekmeyin. Çünkü uygulanacak ek ücretler nedeniyle, gereğinden fazla bir borç ödemek zorunda kalabilirsiniz.

Bir diğer dikkat etmeniz gereken konu faiz oranları ile ilgilidir. Kredi alacağınız zaman, piyasa faizlerinin düşük olmasına özen gösteriniz. Bu sayede bankaların hepsini incelemek ve cazip gösterilen bazı kredilerin aslında yüksek faizli krediler olduğunu görmek mümkün olacaktır. ilk bakılacak konuların başında faiz oranları gelmelidir. Bu sayede geri ödeme dahilinde fazla ödeyeceğiniz tutar, abartılı seviyelere gelmemiş olacaktır.

Kredi çekerken dikkat etmeniz gereken bir diğer konu ise vade miktarıdır. Dikkat edilmeyen bu konu, vadenin uzamasıyla doğru orantılı olarak faizleri yükseltecektir. Bu yüzden de ödeme yapacağınız miktar beklenmedik derecede artabilir. Vadenin oldukça uzun olması kişilere avantaj olarak görünse de, aslında bankalar vadeyle birlikte yükselen faizleri kapatmak için bu konuyu oldukça cazip göstermeye çalışmaktadırlar. Dosya masraflarını incelemeden alacağınız kredilerde, aylık taksitlerin ilk taksitine eklenecek bu ücretler sizi şaşkına çevirebilir. Son anda karşılaşmak istemeyeceğiniz ölçüde olan dosya masraflarına dikkat etmeniz sayesinde; yüksek faiz ve komisyon giderlerinin yanında ekstra bir masraf ödemekten kurtulabilirsiniz. Dosya masrafı düşük bir bankayı seçerek, ödemeniz gereken miktarı minimumda tutabilirsiniz.