Banka Kredisi Nasıl Hesaplanır?

Piyasa koşullarının zorluğu içinde banka kredileri, bireysel ve kurumsal ihtiyaçlar için zorunlu kaynaklar haline geldi. Acil ihtiyaçların ya da uzun vadeli yatırımların sağlanması için büyük kolaylık sağlayan banka kredilerinin, ödeme koşullarının anlaşılması ve doğru yapılandırılabilmesi de oldukça önemli. Buna bağlı olarak banka kredisi hesaplama süresince gözetilmesi gereken üç temel unsur vardır:

Kredi Türüne Doğru Karar Verilmelidir

Bankalar farklı kredi türleri için uyguladıkları faiz ve vergi oranlarıyla, müşterilerini yönlendirirler. İhtiyaçlara ve ödeme planlarına en uygun kredi türünün araştırılması, kredinin geri ödemesinde kolaylık sağlayacak unsurlardan biridir.

Bankaların Faiz Oranı Değişkenlik Gösterebilir

Bankaların faiz oranları, kredi türüne göre değişebildiği gibi, kendi aralarında da değişkenlik gösterebilir. Buna bağlı olarak kredi müşterisinin, kendisi için en uygun faiz oranlarını araştırarak karar vermesi, geri ödemelerin kolaylığı için büyük önem taşır. Ancak en düşük faiz oranını veren banka, her zaman en doğrusu olmayabilir. Bankaların faiz oranlarındaki değişimler, kredinin geri ödeme koşullarına bağlıdır. Kimi durumlarda, belirli bir bankanın faiz oranı daha fazla olmasına karşın, kredi ve geri ödeme süreçlerinde sağladığı kolaylıklar uygun fırsatlar sağlayabilir.

Vade Süresine Dikkat

Bankaların faiz oranlarını etkileyen en önemli unsurlardan biri, vade süresi olarak karşımıza çıkar. Vade süresi ne kadar kısa olursa, faiz oranı azalır. Buna karşın tek seferde verilmesi gereken ödeme, artabilir.

Kredi Ödeme Planı Nasıl Hesaplanır?

İşlem kolaylığı için, 100 TL. Tutarındaki krediyi 12 ay vade ile %1 faiz oranı eklenerek aldığımızı varsayalım. Aylık ödeme oranı 8.88 TL. Olarak hesaplanır. Bunun anlamı şudur: aldığımız kredi tutarını 12 aylık vade boyunca öderken, her ay ödeyeceğimiz vade tutarına %1’lik faiz uygulanacaktır. Yani ilk ay ödenmesi gereken 8.88 TL.’nin %1’i faiz olacaktır. Buna göre ödenen anapara, 7.88 TL. Olarak belirlenir. İkinci ayın vade tutarı hesaplanırken, toplam borçtan, 7.88 TL. Ödeme çıkarılır. İkinci vadenin ödemesinde, kalan borç olan 92.12 TL’nin %1’i, yani 0.92 TL. ‘si yine faiz olarak belirlenir. Buna göre, ilk vade ödemelerinde faiz en yüksek seviyesinde iken, ödeme yapıldıkça faiz düşer.