Asgari Ücret İle Çalışan Bir Kişi Ne Kadar Kredi Çekebilir?

Kişiler, düzenli bir gelir elde etseler de; harcamalarını bazen planlayamaz ve bu doğrultuda ekonomilerini çevirebilmek adına nakde ihtiyaç duyarlar. Bankalar, tam da bu anda devreye girmektedir. Kişilerin planlayamadıkları veya maddi anlamda güçsüz kaldıkları yerlerde, onlara ihtiyaçları tutarında kredi verirler. Tabi ki uzun vadeli borçlar, doğru orantıda faizleri de yükseltecektir. Fakat kişilerin düzenli bir ödeme gücüne kavuşması ve ihtiyaçların giderilmesi için bu durum gereklidir. Bu konuda en çok merak edilen sorulardan birisi de, yazımızın temelini oluşturacaktır. ‘Asgari ücretle çalışan kişiler ne kadar kredi çekebilir?’

Asgari ücretle çalışan bir kişi ne kadar kredi çekebilir?

Türkiye’de birçok farklı sektörde, birçok farklı iş kolunda çalışan yaklaşık 14 milyon asgari ücretli kişi vardır. 2018 yılı itibariyle 1603 TL kazanan asgari ücretli kişilerin, geçim zorluğu yaşaması, doğal bir sonuçtur. Bu yüzden asgari ücretli kişiler de ihtiyaçlarını sağlamak için bankalarda kredi çekmek isteyebilir. Bankadan kredi çekmek istediğinizde, asgari ücretli olmanız durumunda, ödeme planınızda bazı sınırlamalar vardır. Banka, sizin ödeme planınızda oluşturacağınız aylık taksitlerin üst limitini sınırlamıştır. Eğer asgari ücretle çalışıyor ve bunun yanında ek bir geliriniz yoksa, bankalar size bir formül üzerinden işlem yapar. Bu formül de yaklaşık olarak aylık net gelirinizin ikiye bölünmesiyle ortaya çıkar. Bu durumda 2018 yılında asgari ücretle çalışan bir kişi, bankadan kredi almak istediğinde; aylı ödeme tutarı 802 TL’nin üzerinde olamayacaktır. Bu sayede temel geçimin korunması sağlanmaya çalışılmıştır.

Sınırlandırılan kredi miktarı nasıl arttırılmaktadır?

Bu soruya verilecek birçok cevap olacaktır. Eğer ek bir geliriniz var ve bunu belgelerseniz; banka artık size daha yüksek bir kredi imkânı sunacaktır. Üzerinize kayıtlı konut veya iş yeri varsa, bu malları teminat olarak gösterebilirsiniz. Bu tarz birikiminiz yok, fakat kredi miktarından daha fazlasını ödeyebileceğinizi düşünüyorsanız, o zaman kendinize bir veya iki kefil bulmanız gerekir. Kefiliniz sayesinde, kredi puanlarınız aynı anda toplanır ve size daha yüksek bir kredi çıkması ihtimali artar.